• BİZİM ÖĞRENCİMİZSENİZ "ZATEN KAZANDINIZ" DEMEKTİR !
 •   0541 860 45 28
 •   info@runsporakademisi.com

  ÖZEL HAREKAT POLİSİ NASIL OLUNUR?

  KİMLER ÖZEL HAREKATÇI OLABİLİR?

  Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur? 2016 Yılı Şartları Nelerdir?

  Özel harekat polisi olmak için bir çok koşulu sağlamak gerekmektedir. Bunların en başında; Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak, KPSS’de belirtilen puan türünde istenilen puanı almak gibi çeşitli kriterler yer almaktadır. Bu temel kriterlerin yanı sıra pek çok detaylı başvuru şartları bulunmaktadır. Silah taşıma ve silahlı görev yapmasına engel olacak herhangi bir hukuki engelin bulunmaması da özel harekat polisi olma açısından çok önemlidir.

  Genellikle özel harekat polisi alımlarında yaş şartı da aranmaktadır. Polis Meslek Yüksekokulu’nda okuyan polis adayları için ise 2. sınıfın son haftalarında okula özel harekatçılar gelmektedir. Özel harekata katılmak isteyen polis adayları ise özel harekat sınavına katılmak için isimlerini bildirirler. Fakat özel harekat polisi olmak için aile şartı da aranmaktadır. Ailenin de isteği ile PMYO mezuniyet adayları özel harekat sınavı için başvuruda bulunabilir.

  Polis alımında belirli fiziki şart ve mülakat koşulları bulunmaktadır. Özel harekat polisi alımlarında ise bu koşullar biraz daha ağırdır. Özel harekat yetkilisi ve okul müdürünün gözetiminde; 2400 metre koşu ardından hemen 17 barfiks sonrasında 80 mekik ve ardından 65 şınav çeken PMYO mezunları Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan özel harekat kursuna katılmaya hak kazanmaktadır. Polis Özel Harekat kursunun PMYO mezunları için 3,5 ay sürdüğü ve çok ağır eğitimler içerdiği bilinmektedir.

  Polis özel harekat kursunu elenmeden başarılı bir şekilde tamamlarsanız, kura ile doğu bölgesinden bir ile atanırsınız. Eğer polis özel harekat kursunda pes eder başarılı olamayarak kursu erken sonlandırırsanız yine doğu bölgesinde trafik şube gibi yerlere atamanız gerçekleştirilir. Ayrıca özel harekat kursuna gitmek isteyen adaylardan daha önce özel harekat kursuna gidip ayrılmamış olma şartı da aranmaktadır.

  PMYO haricinde POMEM’in özel harekat polisi alımı ilanlarına başvuran adayların ise sağlık sorunları olmaması çok önemlidir. Bunun yanı sıra eğitim düzeyi, KPSS sınav şartı, sabıka kaydı olmaması gibi şartlar da çok dikkat edilen kriterler arasında yer almaktadır. Özel harekat polisi olmak, normal polislikten daha zordur. Alanlarda aktif olarak görev olmak, zorlu durumlarda önemli roller üstlenmek gibi bir çok etken özel harekat polisinin temel görevleri arasında yer alıyor.

  BOY - KİLO ŞARTLARI

  Bu konumuzda sizinle 2016 PMYO Boy – Kilo Şartları hakkında bilgi vereceğiz. Son günlerde 2016 PMYO boy kilo şartları ile ilgili oldukça çok soru almaya başladık. Bize yöneltilen soruların başında ise kilo şartları gelmektedir. Kilom şu kadar acaba PMYO sınavlarına girebilir miyim? diye sorular geliyor. Arkadaşlar 2012 yılında yapılan mevzuat değişikliği ile birlikte artık beden kitle indeksi sistemi gelmiştir. İsterseniz eskiden nasıldı onu açıklayalım. Eskiden boyunuz ile kilonuz arasındaki farkın 15 olmaması isteniliyordu. Şimdi ise beden kitle indeksine göre hesaplama yapılmaktadır. Bu hususun artık karıştırılmamasını istiyoruz. Bir çok arkadaş eski bilgilere dayanarak kilom tutuyor mu diye soruyor. Lütfen güncelliğini yitirmiş bilgileri okumayınız ve güvenmeyiniz.

  2016 PMYO BOY – KİLO ŞARTLARI

  Gelelim asıl konumuza 2016 PMYO Boy Kilo Şartları nasıl olacak? 2016 PMYO için aranan boy kriterlerinden başlamak istiyoruz. 2016 PMYO mülakatlarına girebilmek için bayan adayların boyunun en kısa 1,62 olması ve erkek adaylarının boyu ise 1,67 olması gerekiyor. Bu boy kriterlerinin altındaysanız kesinlikle PMYO mülakatlarında elenirsiniz. Boyum 1 cm kısa mülakatlardan geçermiyim? diye lütfen soru sormayınız. Arkadaşlar boyunuz 1 cm kısa ise uzatmak için lütfen doktor yardımı alınız. Bizim size olarak herhangi bir şey söyleme yada yardımda bulunma imkanımız bulunmamaktadır.

  Kilo konusuna gelirsek kilonunun belirli bir sınırı bulunmamaktadır. Kilonuz boyunuza orantılı mı ona bakılıyor. Kilonuzun boyunuza orantısını ise beden kitle indeksi ile ölçüyorlar. PMYO için beden kitle indeksinize bakılacak ve beden kitle indeksinizin 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olması istenecek. Beden kitle indeksinizi bilmiyorsanız lütfen sitemizden PMYO Beden Kitle İndeksi Konusuna bakınız. Aşağıdaki bilgilerde aklınızda bulunsun.

  POLİSLİK VÜCUT - KİTLE İNDEKSİ HESAPLAMA

  Beden kitle indeksi, vücut ağırlığınızın boy uzunluğunuzun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Biz de bu yazımızda polis akademisinin polis adaylarından istediği beden kitle indeksi hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Vücut kitle indeksi polis amirleri eğitim merkezi, polis meslek eğitim merkezi ve polis meslek yüksek okulları sınavlarında aynı ölçü istenmektedir. Bu ölçü tüm okullar için 18-27 arasında olması gerekmektedir. 17,9 ve 27,1 daha olsanız elenirsiniz. Bu nedenle sağlık taraması ve sınavlara girmeden kesinlikle beden kitle indeksinizi ölçtürerek sınavlara giriniz.

   

  POLİS OLMAYA ENGEL DURUMLAR

  POLİSLİK ELENME NEDENLERİ

  Polislik mülakatında elenme nedenleri, polis olma şartları nelerdir diye araştırıldığında adayların karşısına her zaman çıkan polis olmaya engel olan izler, hastalıklar, ameliyatlar ve sağlık sorunları gelmektedir. Pomem Pmyo Paem Pöh Polis mülakatlarında alım yapılırken sağlık raporu aşaması en ciddi konulardandır.

  Polislik mülakatında elenenler, kategorize edilecek olunursa pmyo gözden kilodan boydan intibaktan sağlıktan elenme sebepleri şeklinde sunulabilir. Adayların en çok merak ettiği konular ise; astigmat, astım, ameliyat, benler, hepatit b, çiller, dövme, depresyon, faça, gözlük, guatr, kellik, kekemelik, varikosel, sivilce, şaşılık, epilepsi, vitiligo, piercing, romatizma, sivilceler, skolyoz, sezeryan, taşikardi, varis, düz tabanlık, hamilelik polis olmaya engel mi sorularıdır.

  Polisliğe alınma şartlarına bakıldığında; polis olmaya engel suçlar ve cezalar başlığının yanında polisliğe engel durumlar, hastalıklar, ameliyatlar, izler, vücut kitle endeksi gibi kriterler de devreye girmektedir.

  Sizlere bu çalışmada; Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği esas alınarak hazırladığımız elenme durumlarını sunuyoruz. Videonun içeriğinde; sağlık muayenesinde dikkat edilen ve polis olmaya engel hastalıklar şu şekilde bölümler halinde anlatılmıştır; Dahiliye (Kardiyoloji, Endokrinoloji, Nefroloji, Hematoloji, Gastroenteroloji, Romatoloji, Enfeksiyon Hastalıkları), Genel Cerrahi, Solunum sistemi hastalıkları, Kulak burun boğaz hastalıkları, Ağız ve diş hastalıkları, göz hastalıkları, ürogenital sistem hastalıkları, kadın hastalıkları, kas ve iskelet sistemi hastalıkları, ruh sağlığı hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, cilt hastalıkları hangi sebeplerle polislik sağlıktan elenme nedeni oluyor tek tek maddelenmiştir. Bunun yanında polisliğe engel olmayan durumlar da sıralanmaktadır.